niedziela, 18 stycznia 2015

Recenzja FILMU: Exodus: Bogowie i Królowie - historia Mojżesza według Ridleya Scotta

Witam! Dziś wybrałem się do kina na film "Exodus: Bogowie i Królowie". Jest to dosyć sławny film, a skusił mnie z 2-óch powodów: Bale i to, że przypomina mi film "NOE: Wybrany przez Boga", który kojarzy mi się nad wyraz dobrze. ;) Zapraszam! [Oglądałem w 2D z napisami]

GATUNEK: Dramat, akcja, biblijne
PREMIERA: 09.01.2015r. (Polska)
SCENARIUSZ: Jeffrey Caine, Bill Collage, Adam Cooper, Steven Zaillian
REŻYSER: Ridley Scott
STUDIO: 20th Century Fox / Chernin Entertainment
WYSTĘPUJĄ: Christian Bale, Joel Edgerton, Maria Valvelde
ORYGINALNY TYTUŁ: Exodus: Gods and Kings


Ridley "Gniot"
Zacznijmy od tego czy wiecie kim jest Ridley Scott. Jeśli nie - wstydźcie się. To wielki reżyser, który zasłynął z takich produkcji jak "Gladiator", czy serii "Obcy - 8. pasażer Nostromo". Jeśli jednak go znacie to bądźcie z siebie dumni. 


EXODUS MIAŁ WIELKI POTENCJAŁ. TWÓRCY ROZPOCZĘLI WIELE CIEKAWYCH WĄTKÓW, ABY PÓŹNIEJ BEZTROSKO JE PORZUCIĆ CO NIE ZMIENIA FAKTU, ŻE FILM JEST DOBRY.


Nieśmiałość to grzech
Film "Exodus" ma ambitne plany. Zamysł reżysera wydaje się wychodzić poza granice "normalności" w filmach tematyki religijnej jednak nie wiedzieć, czemu - ktoś go (reżysera) powstrzymuje. Jakby to co już każdy widział jest najlepsze i nie ma po co wprowadzać czegoś nowego. No i w sumie prawda, bo film mi się bardzo przyjemnie oglądało - ziewnąłem raptem raz, ale tylko dlatego że wstałem wcześnie rano. Film wzbudza wielkie emocje. Scena ze śmiercią dzieci Egipcjan przyprawiła mnie o dreszcze. Ciemny klimat świetnie nawiązujący do tragedii, która za chwilę się wydarzy. To dowodzi o mocy, o talencie, o doświadczeniu Scotta.


A na co to komu potrzebne?
Jedną z większych problemów tego tytułu jest znana nam już historia. Trudno, ale przyznać się - czy jest tu ktoś kto nie słyszał historii Mojżesza? Tak myślałem - nikt. I choć nie wpływa to znacząco na wrażenia z filmu to (przynajmniej ja) mamy takie dziwne wrażenie.. jakby to nazwać... deja vu?

Niestety, większym problemem jest już porzucenie wielu ciekawych wątków. Bardzo ciekawy był wątek partyzanckich sporów Mojżesza z Ramzesem, Bóg w ciele chłopczyka itp. Szkoda. A wątek plag egipskich to raptem jedna "większa" scena. 

Ale to nie wszystko. Oczekujecie wątku złotego cielca? Powrotu na górę Synaj? Wątków definiujących postać Mojżesza? Wiele z nich pominęli. Sorry, taki już jest Hollywood...


Wydzieranie się - level max!
Christian Bale to aktor głównie znany z swoich "głosów" z ochrypłym głosem Batmana na czele. Jednak, czego tu nie mówić to świetny aktor, a w tym filmie zagrał nie gorzej niż w pozostałych produkcjach. Nawet Australijczyk - Edgerton - fajnie wypadł, odwalił kawał niezłej roboty.

Zdanie na koniec
Exodus: Bogowie i Królowie - historia Mojżesza według Ridleya Scotta. Ów projekt miał wielki potencjał pokazać "coś więcej". Scott i Zaillian rozpoczęli wiele ciekawych wątków, aby później beztrosko je porzucić, zepchnąć na margines przez co postać Mojżesza lekko ucierpiała, co nie zmienia faktu, że powyższa pozycja jest dobra, a nawet bardzo dobra. ▲ Wafeg 

CZY POLECAM? TAK, NAWET...
PODSUMOWANIE
- zakończenie ciekawych wątków
- pominięcie ważnych wątków
- uczucie "deja vu"

+ rola Bale'a i Edgertona
+ wszystko inne

OCENA KOŃCOWA: +7/10

Jednak nawet dobrze rozpocząłem 2015 rok pod względem filmów. ;) Może to narzekanie się nie sprawdzi? :) Oby, oby.


Tym samym żegnam się z Wami i zapraszam do obserwowania, komentowania, udostępniania i wpadania na nasze "fanpejdże". Linki poniżej:

#######
AUTOR: Wafeg
#######
#######
#######
FANPAGE'OWI MAJĄ LEPIEJ!


2 komentarze :

  1. Zostajesz nominowana do Liebster Blog Award! Więcej informacji znajdziesz u mnie ;) http://ada-adulka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurka, takie filmy jestem w stanie obejrzeć tylko w kinie - w domowym zaciszu mnie nużą ;) Musi być odpowiednio duży ekran i dające po uszach nagłośnienie. Bez tego ani rusz :)

    OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek
{java} {disrank_permission} Wafeg {disrank_permission] {java} {disrank_permission} Wafeg {disrank_permission]