poniedziałek, 5 stycznia 2015

Recenzja GRY: FIFA 15 - Because you know I'm all about that game, 'Bout that game, no bugs

Podśpiewuje: Kamil7715
Witam i zapraszam na recenzję najnowszej FIFY. [Grałem na PC]

Zawsze mam ten sam problem - odmieniać słowo "FIFA" czy nie? Ustalmy że będę odmieniać ;-)

Deweloper: EA Sports
Wydawca: Electronic Arts Inc.
Wydawca PL: Electronic Arts Polska
Premiera PL: 25 września 2014 r.
Online: Tak!!!
3D: Tak
Wersje: PC, XONE, PS4 (platformy z silnikiem graficznym Ignite), 3DS, PSV, Wii, PS3, X360 (platformy ze starym silnikiem graficznym)


Zmiany w rozgrywce

W porównaniu do ostatniej odsłony, którą posiadałem (FIFA 14 na X360), zmieniło się bardzo dużo - wprowadzono silnik Ignite. Gra wygląda dużo, dużo lepiej niż poprzednie odsłony, ale ten silnik, był już w ostatniej części tyle że na nowe konsole. Więc co wprowadzono całkowicie nowego?
Przede wszystkim zachowania kibiców. W końcu nie wyglądają jak kartony - wszyscy są w dość wysokiej rozdzielczości, większość ma założone klubowe koszulki, niektórzy trzymają flagi a na stadionie są porozwieszane transparenty. Kibice - co widać na powtórkach - patrzą, gdzie jest piłka i co się dzieje na boisku. Również osoby odpowiedzialne za transmisję podążają za akcją. Co mi się też spodobało? "Kartoniada" przed meczami Realu - to wygląda CUDOWNIE! Dodano też znane z ostatnich Mistrzostw Europy "Robimy Poznań!".
Każda reakcja fanów jest indywidualna. Widocznie widać gesty niezadowolenia i radości.
Następną zmianą są poprawione zachowania bramkarzy - robią wspaniałe parady i mają szybszy "zapłon". "Budziarze" mają też większą tendencję do wychodzenia z bramki oraz wracania się do niej podczas lobowania.
Kolejną zmianą jest ulepszone zarządzanie drużyną - widzimy twarz każdego zawodnika, u góry widzimy zakładki, w których możemy np. zmieniać formację (przed zmianą formacji możemy zobaczyć, jak ona wygląda) czy ustalić wytyczne dla zawodników, gdzie możemy ustalić np. czy dany obrońca ma brać udział w ataku itp. Gra może też nam po wciśnięciu odpowiedniego przycisku zasugerować zmiany na danej pozycji. Wszystko ok, ale za luja nie mogę znaleźć gdzie się ustawia krycie.
W trakcie meczu zawsze mogliśmy ustawić, czy zespół ma grać superdefensywnie, defensywnie, zrównoważenie, ofensywnie czy superofensywnie. Do tego dodano autobus, czyli że prawie wszyscy zawodnicy cofają się do obrony, oraz atak całą drużyną (chyba nie muszę tłumaczyć o co chodzi ;D)
Kolejną zmianą jest znany z Mistrzostw Świata system goal-line, który bardzo ucieszył mnie swoją obecnością. Co prawda spotkałem go na razie tylko raz, ale zawsze coś.
Następną zmianą są przepychanki między zawodnikami po faulu oraz ogromna ilość dodanych gestykulacji piłkarzy po trafieniu obok słupka czy odgwizdaniu spalonego.
Przy rozpoczęciu meczu widzimy widok stadionu z zewnątrz oraz otoczenie wokół niego. Stadiony są według mnie bardzo dobrze odzwierciedlone.
W końcu mamy zauważalne zużycie murawy - boisko już po kilkunastu minutach gry staje się widocznie przeorane po kilkunastu wślizgach i ostrych sprintach.
Gdy gramy w deszczu widzimy jak każdy krok wznosi strugi wody, a koszulki zdecydowanie zmieniają swój wygląd. Stroje piłkarzy w końcu wyglądają jak stroje, a nie jak coś, co zastępuje skórę. Gdy ciągniemy przeciwnika za koszulkę, ewidentnie widać, jak odstaje od reszty ciała.
Szaty zawodników marszczą się i brudzą po faulach i upadkach.

Na  + zasługują też nowe komentarze Szaranowicza i Szpakowskiego - bardzo fajnie posłuchać o historii klubu, gwiazdach. Albo docinka jednego z nich:
- A teraz moje szlachetne oczy widzą statystki strzałów.
- Masz na myśli swoje okulary?
(chwila przerwy)
- Nie. Liczbę strzałów.


I co teraz, osobnicy mówiący o odgrzewanych kotletach? ;-)

Pozostałe zmiany

W głównym interfejsie widzimy zakładkę Match Day Live i wybraniu ulubionej ligi widzimy wiadomości ligowe, m.in. najlepszych strzelców danej ligi oraz listę kontuzji czy też tabelę. Możemy też zagrać następny mecz danego zespołu, przed którym zawsze są aktualizowane składy, kartki itp.

Kolejną zmianę zauważymy w FUT - możemy wypożyczać piłkarzy.
Następną modyfikacją są Sezony Współpracy - jest to nic innego jak możliwość gry w tryb Sezony ze znajomymi.

Elementy, które zostały usunięte

Usunięto możliwość zapisu powtórki. W sumie wystarczy pobrać program do nagrywania i możemy nagrywać do folderu jakiego my chcemy i w jakości jakiej my chcemy.

Elementy, które wkurzają

Przede wszystkim nieziemsko denerwujący. sprint. Gdy SI gra Messim, na pewno go nie do gonisz, ale gdy ty grasz Messim, to dogonią cię nawet Dzieci z Bullerbyn.

I. Tak. Przez. Pół. Boiska.

Gdy gram z komputerem na niższych poziomach trudności, to niekiedy mam wrażenie, jakby SI miało autyzm. Ta wygląda schemat gry komputera: ↑ ↓ → ← i łup gdzieś w kosmos!

Spotkałem jednego buga, którego opisałem tutaj.

Wkurza też to, że podczas gdy ja podaję, a przez przypadek podanie dotrze do bramkarza drużyny przeciwnej, ktoś z duetu komentatorów mówi, że "to było bardziej podanie niż strzał". Tyle, że to właśnie miało być podanie -_-.

Ok, czas na ocenę i podsumowanie, ale najpierw czas na "strażnika staruchy z lochów".

Okiem Wafega [XONE]:
"Cyfrowy kopacz"

Każdy chyba wie kiedy miałem ostatni raz do czynienia z FIF-ą, więc nie będę tu o tym wspominał (ewentualnie zapraszam do "Już Graliśmy"). Grywalność bije póki co wszystko - mam póki co przegrane już ponad 30 godzin. Ignite na Xklocku już był wprawdzie rok temu, ale mam wrażenie, że seria dopiero w tegorocznej odsłonie rozwinęła skrzydła pod względem graficznym, a muzyka to arcydzieło. Ale żeby tak nie słodzić (bo Kamil7715 pewnie już nie może usiedzieć w miejscu) - czas na minusy. SI nie powala, menu, choć wygląda atrakcyjnie to można się nieźle pogubić, bramkarze to, zwięźle mówiąc "pałasy". Widać też wyraźny zwrot w stronę mainstreamu. Hardkorowi gracze raczej się tu nie zadowolą - dla nich jest nowy PES. Dla reszty - nowa FIFA. Ta "reszta" raczej będzie spełniona. No i niestety, wciąż nie czuję tego "feel the game". :(
PS. Czemu tak mało minusów i plusów? Odpowiedź jest prosta - wszystko pewnie już przeczytaliście powyżej. Aa, i czemu wciąż nie można rozgrywać meczy na księżycu!?

OCENA KOŃCOWA: +7/10

Podsumowanie

A więc tak - ta odsłona FIFY wprowadza wiele zmian na lepsze. Bugi zdarzają się bardzo, ale to bardzo rzadko.

Ocena: 8+/10

Audio: 8/10
Wideo: 9/10
Grywalność: 9/10

+ Prawie wszystko

-+ komentatorzy
- ofensywa to czasami kłody
- sprint
- czasami SI
- nieliczne bugi
- piłka czasami jakby lewituje, nie wchodzi w interakcje z murawą
- brak meczy na księżycu

To tyle ode mnie. Hej!
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Designed By Blokotek
{java} {disrank_permission} Wafeg {disrank_permission] {java} {disrank_permission} Wafeg {disrank_permission]